Odpowiedź jest oczywista.  W takim jak zaleca producent danej maszyny. Dlatego nie można sugerować się  oznaczeniem z etykiety oleju, ponieważ tam najczęściej widnieje napis 1:50, albo 50:1 co oznacza 1 część oleju i 50 części benzyny. Najprościej mówiąc 100 ml oleju i 5 l benzyny.  Jednak na rynku jest wielu producentów (duża część to maszyny z Chin które nie zawsze są złe ), ale to właśnie te sprzęty typu NAC, DEMON, TEXAS itp.  wymagają innej proporcji. Często 1:40, albo nawet 1:25 dlatego ważne by tę informację znaleźć w instrukcji obsługi. Warto pamiętać, że  sprzedawca nie zawsze ma taką wiedzę i może wprowadzić w błąd co  może skutkować zatarciem silnika.

Firmy bardziej znane (tak zwane markowe) zalecają stosunek 1:50.

Warto również wziąć pod uwagę czas docierania maszyny (kilka wypalonych zbiorników mieszanki) gdzie oleju powinno się dać więcej  o około 20% -30%.

Po okresie docierania również warto zrobić mieszankę  bogatszą w olej w szczególności gdy panują wysokie temperatury.

A jak długo można przechowywać  rozrobioną mieszankę oraz w jakim kanistrze? Producenci markowego  sprzętu  zalecają by mieszanka była  rozrabiana na bieżąco  ewentualnie by była zużyta  w krótkim czasie od sporządzenia.

A jaki stosować pojemnik na paliwo.  Powszechne w użyciu i najtańsze są opakowania/butelki po płynach do spryskiwaczy, płynach chłodniczych czy wodzie mineralnej. O ile chwilowe przetrzymanie benzyny  w takim opakowaniu " BYĆ MOŻE" nie zdąży zrobić krzywdy, to długotrwałe działanie benzyny  na ścianki  "kanistra" doprowadzi do rozpuszczania naszego zbiornika na paliwo i przeniesienia osadu na zespół korbowo-tłokowy sprzętu co w konsekwencji doprowadzi do zatarcia.

Dlatego pamiętaj by benzynę zawsze przechowywać w atestowanych kanistrach!!!  

---> Powrót do bazy wiedzy

W jakim stosunku rozrabiać mieszankę paliwa z olejem do maszyn dwusuwowych, jak długo ją przechowywać i w czym?